Interaktivt kort

Kort over Nova Scotia

Se alle byerne i Nova Scotia på et kort som du kan zoome ind på, med countyerne, Trans-Canada Highway og provinsens vigtigste veje, floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Nova Scotia til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Nova Scotia med byer, kortet over countyerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Nova Scotia med byer

Kort over Nova Scotia med counties

Stumt kort over Nova Scotia

Fakta i korte træk

Hovedstad
Halifax
Største by
Halifax (516.822)
Indbyggere
1.093.245 (2025)
Areal
52.825 km²
Counties i Nova Scotia
18
County med flest indbyggere
Halifax County (517.115)
County med størst areal
Halifax County, 5.478 km²
Kort over Nova Scotia med de største byer
Kort over Nova Scotia med de største byer

Om Nova Scotia

Nova Scotia har 1.093.245 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 52.825 km². På kortet: 18 counties, 25 mindre byer (town) og 3 andre kommuner. Hovedstaden er også den største by: Halifax (516.822 indbyggere). Nova Scotia grænser kun op til New Brunswick.

Af countyerne har Halifax County flest indbyggere (517.115) og Guysborough County færrest (7.572); Halifax County har det største areal (5.478 km²) og Richmond County det mindste (1.246 km²).

De største byer i Nova Scotia

De 25 største byer. Du finder dem alle (28) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1HalifaxHalifax County516.822
2Cape BretonCape Breton County106.752
3TruroColchester County14.652
4QueensQueens County10.997
5New GlasgowPictou County10.378
6AmherstCumberland County10.072
7BridgewaterLunenburg County9.989
8KentvilleKings County7.589
9YarmouthYarmouth County7.129
10WolfvilleKings County5.587
11AntigonishAntigonish County5.175
12StellartonPictou County4.251
13WestvillePictou County3.731
14Port HawkesburyInverness County3.442
15PictouPictou County3.307
16BerwickKings County2.631
17LunenburgLunenburg County2.523
18TrentonPictou County2.499
19DigbyDigby County2.153
20MiddletonAnnapolis County1.978
21ShelburneShelburne County1.797
22StewiackeColchester County1.786
23OxfordCumberland County1.261
24Mahone BayLunenburg County1.200
25Clark’s HarbourShelburne County841

Indbyggertal: skøn fra Statistics Canada for 1. juli 2025 inden for kommunegrænserne (census subdivisions).

Counties i Nova Scotia

Alle 18 counties. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Nova Scotia. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
County23.3453.183
County21.7421.456
County111.9292.457
County57.2403.627
County32.4814.276
County17.8482.512
County7.5724.037
County517.1155.478
County48.5033.049
County18.2563.818
County68.8932.120
County52.4322.906
County46.4912.844
County11.0792.393
County10.0251.246
County14.3852.463
County7.7362.836
County26.1732.122

Øv dig i Canadas geografi

Kilder

  • Provinser og territorier, folketællingsdistrikter (census divisions), kommuner og byområder: Statistics Canada, Cartographic Boundary Files fra folketællingen i 2021.
  • Indbyggertal: Statistics Canada, befolkningsskøn for 1. juli 2025 (tabel 17-10-0155-01).
  • Veje: Statistics Canada, Road Network File (2025).
  • USA’s delstater: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files.