Interaktivt kort

Kort over New Brunswick

Se alle byerne i New Brunswick på et kort som du kan zoome ind på, med countyerne, Trans-Canada Highway og provinsens vigtigste veje, floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over New Brunswick til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over New Brunswick med byer, kortet over countyerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over New Brunswick med byer

Kort over New Brunswick med counties

Stumt kort over New Brunswick

Fakta i korte træk

Hovedstad
Fredericton
Største by
Moncton (102.378)
Indbyggere
869.682 (2025)
Areal
71.248 km²
Counties i New Brunswick
15
County med flest indbyggere
Westmorland County (203.240)
County med størst areal
Northumberland County, 12.843 km²
Kort over New Brunswick med de største byer
Kort over New Brunswick med de største byer

Om New Brunswick

New Brunswick har 869.682 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 71.248 km². På kortet: 15 counties, 8 byer, 26 mindre byer (town), 61 landsbyer og 85 andre kommuner. Hovedstaden er Fredericton, og den største by er Moncton (102.378 indbyggere). New Brunswick grænser op til Nova Scotia og Québec og til den amerikanske delstat Maine.

Af countyerne har Westmorland County flest indbyggere (203.240) og Queens County færrest (11.971); Northumberland County har det største areal (12.843 km²) og Saint John County det mindste (1.461 km²).

De største byer i New Brunswick

De 25 største byer. Du finder dem alle (180) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1MonctonWestmorland County102.378
2Saint JohnSaint John County79.371
3FrederictonYork County74.655
4DieppeWestmorland County35.986
5RiverviewAlbert County22.614
6QuispamsisKings County20.240
7MiramichiNorthumberland County19.402
8EdmundstonMadawaska County18.174
9BathurstGloucester County13.331
10RothesayKings County12.626
11MonctonWestmorland County12.238
12ShediacWestmorland County9.849
13OromoctoSunbury County9.451
14LincolnSunbury County8.093
15CampbelltonRestigouche County7.485
16DouglasYork County6.840
17SackvilleWestmorland County6.572
18BeresfordGloucester County6.543
19WoodstockCarleton County6.260
20Saint MarysYork County5.701
21ShediacWestmorland County5.699
22MemramcookWestmorland County5.616
23Grand FallsVictoria County5.465
24BurtonSunbury County5.424
25Grand Bay-WestfieldKings County5.202

Indbyggertal: skøn fra Statistics Canada for 1. juli 2025 inden for kommunegrænserne (census subdivisions).

Counties i New Brunswick

Alle 15 counties. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i New Brunswick. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
County33.5921.806
County27.8343.309
County27.6843.418
County81.8024.734
County35.0534.550
County76.5133.482
County35.6133.455
County48.10312.843
County11.9713.681
County31.8538.567
County86.6521.461
County29.4482.693
County18.8335.493
County203.2403.660
County121.4918.095

Øv dig i Canadas geografi

Kilder

  • Provinser og territorier, folketællingsdistrikter (census divisions), kommuner og byområder: Statistics Canada, Cartographic Boundary Files fra folketællingen i 2021.
  • Indbyggertal: Statistics Canada, befolkningsskøn for 1. juli 2025 (tabel 17-10-0155-01).
  • Veje: Statistics Canada, Road Network File (2025).
  • USA’s delstater: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files.