Interaktivt kort

Kort over delstaten Campeche

Se alle kommuner og byer i delstaten Campeche på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Campeche til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Campeche med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Campeche med byer

Kort over delstaten Campeche med kommuner

Stumt kort over delstaten Campeche

Fakta i korte træk

Hovedstad
Campeche
Største by
Campeche (249.623)
Indbyggere
967.098 (2025)
Areal
57.508 km²
Kommuner i delstaten Campeche
13
Kommune med flest indbyggere
Campeche (294.335)
Kommune med størst areal
Calakmul, 13.987 km²
Kort over delstaten Campeche med de største byer
Kort over delstaten Campeche med de største byer

Om delstaten Campeche

Delstaten Campeche har 967.098 indbyggere (2025) på et areal af 57.508 km² og er inddelt i 13 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Campeche (249.623 indbyggere, 2020). Delstaten Campeche grænser op til Quintana Roo, Tabasco, Yucatán, Belize og Guatemala.

Af kommunerne har Campeche flest indbyggere (294.335) og Palizada færrest (8.534); Calakmul har det største areal (13.987 km²) og Seybaplaya det mindste (290 km²).

De største byer i delstaten Campeche

De 21 største byer. Du finder dem alle (21) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1CampecheCampeche249.623
2Ciudad del CarmenCarmen191.238
3ChampotónChampotón35.799
4EscárcegaEscárcega31.375
5CalkiníCalkiní15.949
6DzitbalchéDzitbalché13.208
7HecelchakánHecelchakán11.419
8CandelariaCandelaria11.121
9PomuchHecelchakán9.607
10SeybaplayaSeybaplaya9.515
11LermaCampeche8.971
12TenaboTenabo8.748
13HopelchénHopelchén8.048
14SabancuyCarmen7.744
15Isla AguadaCarmen7.620
16BécalCalkiní6.801
17NunkiníCalkiní6.485
18ChináCampeche6.295
19XpujilCalakmul5.729
20Nuevo ProgresoCarmen5.266
21PalizadaPalizada3.485

Indbyggertallet er skøn fra INEGI’s Encuesta Intercensal 2025 pr. 15. oktober 2025 for befolkningen i private husstande; de 13 kommuner har tilsammen delstatens 967.098 indbyggere. Delstatens samlede tal på kortet over Mexico, 968.673, medregner desuden de 1.575 personer, som INEGI skønner bor i kollektive boliger eller er uden bolig, og som kun opgøres for hele delstaten. Stederne er INEGI’s localidades med deres indbyggertal fra folketællingen i 2020: alle kommunernes hovedbyer og alle andre localidades med 5.000 indbyggere eller flere.

Kommuner i delstaten Campeche

Alle 13 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Campeche. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Xpujil33.84113.987
Calkiní47.0311.730
Campeche294.3353.237
Candelaria52.5015.670
Ciudad del Carmen252.5938.571
Champotón84.4246.572
Dzitbalché18.366366
Escárcega67.4924.783
Hecelchakán33.3351.275
Hopelchén46.4587.780
Palizada8.5342.187
Seybaplaya15.982290
Tenabo12.2061.058

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner og delstater: INEGI (Instituto Nacional de Estadística y Geografía), Marco Geoestadístico for Encuesta Intercensal 2025; arealerne er målt efter disse grænser.
  • Indbyggertal: INEGI, Encuesta Intercensal 2025, befolkningen i private husstande pr. kommune pr. 15. oktober 2025 (hovedresultater pr. localidad, åbne data); delstatens samlede befolkning: INEGI, Encuesta Intercensal 2025.
  • Steder og kommunernes hovedbyer: INEGI, Catálogo Único de Claves de Áreas Geoestadísticas Estatales, Municipales y Localidades (AGEEML), med indbyggertallet i hver localidad ifølge Censo de Población y Vivienda 2020.
  • Føderale hovedveje: INEGI, Red Nacional de Caminos 2025 (med SICT og Instituto Mexicano del Transporte).
  • Floder: INEGI, Red Hidrográfica Digital de México escala 1:250.000, udgave 1.0; søer og vandreservoirer: INEGI, Red Hidrográfica escala 1:50.000, udgave 2.0.