Interaktivt kort

Kort over delstaten Chihuahua

Se alle kommuner og byer i delstaten Chihuahua på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Chihuahua til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Chihuahua med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Chihuahua med byer

Kort over delstaten Chihuahua med kommuner

Stumt kort over delstaten Chihuahua

Fakta i korte træk

Hovedstad
Chihuahua
Største by
Ciudad Juárez (1.501.551)
Indbyggere
3.886.377 (2025)
Areal
247.413 km²
Kommuner i delstaten Chihuahua
67
Kommune med flest indbyggere
Juárez (1.602.603)
Kommune med størst areal
Ahumada, 16.910 km²
Kort over delstaten Chihuahua med de største byer
Kort over delstaten Chihuahua med de største byer

Om delstaten Chihuahua

Delstaten Chihuahua har 3.886.377 indbyggere (2025) på et areal af 247.413 km² og er inddelt i 67 kommuner. Hovedstaden er Chihuahua, og den største by er Ciudad Juárez (1.501.551 indbyggere, 2020). Delstaten Chihuahua grænser op til Coahuila, Durango, Sinaloa, Sonora og USA.

Af kommunerne har Juárez flest indbyggere (1.602.603) og Huejotitán færrest (839); Ahumada har det største areal (16.910 km²) og Santa Bárbara det mindste (344 km²).

De største byer i delstaten Chihuahua

De 25 største byer. Du finder dem alle (74) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1Ciudad JuárezJuárez1.501.551
2ChihuahuaChihuahua925.762
3CuauhtémocCuauhtémoc135.586
4DeliciasDelicias128.548
5Hidalgo del ParralHidalgo del Parral113.843
6Nuevo Casas GrandesNuevo Casas Grandes62.038
7Santa Rosalía de CamargoCamargo42.019
8José Mariano JiménezJiménez35.087
9Pedro MeoquiMeoqui23.140
10Juan AldamaAldama22.568
11Manuel OjinagaOjinaga22.066
12Santa EulaliaAquiles Serdán20.042
13GuachochiGuachochi17.410
14AscensiónAscensión15.054
15MaderaMadera14.755
16SaucilloSaucillo10.805
17San JuanitoBocoyna10.741
18Miguel AhumadaAhumada10.510
19Colonia AnáhuacCuauhtémoc10.196
20Lázaro CárdenasMeoqui9.839
21Santa BárbaraSanta Bárbara9.169
22La JuntaGuerrero8.409
23San BuenaventuraBuenaventura8.253
24Ciudad GuerreroGuerrero7.834
25Casas GrandesCasas Grandes7.134

Indbyggertallet er skøn fra INEGI’s Encuesta Intercensal 2025 pr. 15. oktober 2025 for befolkningen i private husstande; de 67 kommuner har tilsammen delstatens 3.886.377 indbyggere. Delstatens samlede tal på kortet over Mexico, 3.903.944, medregner desuden de 17.567 personer, som INEGI skønner bor i kollektive boliger eller er uden bolig, og som kun opgøres for hele delstaten. Stederne er INEGI’s localidades med deres indbyggertal fra folketællingen i 2020: alle kommunernes hovedbyer og alle andre localidades med 5.000 indbyggere eller flere.

Kommuner i delstaten Chihuahua

Alle 67 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Chihuahua. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Miguel Ahumada15.61016.910
Juan Aldama29.7769.216
Valle de Ignacio Allende8.1662.133
Santa Eulalia29.810495
Ascensión28.29112.860
Bachíniva5.744952
Mariano Balleza12.9985.371
Batopilas de Manuel Gómez Morín9.9002.137
Bocoyna22.0912.706
San Buenaventura28.4157.912
Santa Rosalía de Camargo52.25613.747
Carichí7.8602.591
Casas Grandes13.0963.755
Chihuahua965.3508.382
Chínipas de Almada6.8291.990
José Esteban Coronado1.8551.890
Santiago de Coyame1.55511.651
Cuauhtémoc199.5673.608
Cusihuiriachi5.2541.608
Delicias158.185533
San Lorenzo2.3841.033
El Tule1.530470
Hermenegildo Galeana6.4501.730
Valentín Gómez Farías7.332853
San Nicolás de Carretas2.409485
Guachochi50.0056.972
Guadalupe5.0625.995
Guadalupe y Calvo39.4969.619
Témoris7.4131.823
Ciudad Guerrero35.8205.730
Hidalgo del Parral118.5781.924
Huejotitán839853
Ignacio Zaragoza5.2132.861
Janos10.1217.413
José Mariano Jiménez39.90110.771
Ciudad Juárez1.602.6033.547
Julimes4.6794.120
La Cruz3.3941.053
Octaviano López3.6641.348
Madera25.5968.737
Maguarichi1.1981.006
Manuel Benavides1.0585.025
Matachí2.385727
Mariano Matamoros4.5591.182
Pedro Meoqui40.211429
Morelos5.5312.183
Moris3.0801.807
Namiquipa24.2964.860
Nonoava2.2422.001
Nuevo Casas Grandes71.2072.602
Melchor Ocampo8.8941.796
Manuel Ojinaga23.8626.796
Praxedis G. Guerrero5.941371
San Andrés8.9892.263
Santa Cruz de Rosales16.4241.927
San Francisco de Borja1.9961.320
San Francisco de Conchos1.931879
San Francisco del Oro5.021481
Santa Bárbara12.556344
Santa Isabel4.044670
San Francisco Javier de Satevó3.0453.557
Saucillo31.8003.040
Temósachic4.1544.275
Urique15.7593.302
Uruachi5.5312.659
Valle de Zaragoza3.7612.954
Valle del Rosario1.8051.172

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner og delstater: INEGI (Instituto Nacional de Estadística y Geografía), Marco Geoestadístico for Encuesta Intercensal 2025; arealerne er målt efter disse grænser.
  • Indbyggertal: INEGI, Encuesta Intercensal 2025, befolkningen i private husstande pr. kommune pr. 15. oktober 2025 (hovedresultater pr. localidad, åbne data); delstatens samlede befolkning: INEGI, Encuesta Intercensal 2025.
  • Steder og kommunernes hovedbyer: INEGI, Catálogo Único de Claves de Áreas Geoestadísticas Estatales, Municipales y Localidades (AGEEML), med indbyggertallet i hver localidad ifølge Censo de Población y Vivienda 2020.
  • Føderale hovedveje: INEGI, Red Nacional de Caminos 2025 (med SICT og Instituto Mexicano del Transporte).
  • Floder: INEGI, Red Hidrográfica Digital de México escala 1:250.000, udgave 1.0; søer og vandreservoirer: INEGI, Red Hidrográfica escala 1:50.000, udgave 2.0.
  • USA: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files.