Interaktivt kort

Kort over delstaten Durango

Se alle kommuner og byer i delstaten Durango på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Durango til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Durango med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Durango med byer

Kort over delstaten Durango med kommuner

Stumt kort over delstaten Durango

Fakta i korte træk

Hovedstad
Durango
Største by
Durango (616.068)
Indbyggere
1.931.226 (2025)
Areal
123.364 km²
Kommuner i delstaten Durango
39
Kommune med flest indbyggere
Durango (762.181)
Kommune med størst areal
Durango, 9.285 km²
Kort over delstaten Durango med de største byer
Kort over delstaten Durango med de største byer

Om delstaten Durango

Delstaten Durango har 1.931.226 indbyggere (2025) på et areal af 123.364 km² og er inddelt i 39 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Durango (616.068 indbyggere, 2020). Delstaten Durango grænser op til Chihuahua, Coahuila, Nayarit, Sinaloa og Zacatecas.

Af kommunerne har Durango flest indbyggere (762.181) og San Pedro del Gallo færrest (1.360); Durango har det største areal (9.285 km²) og Vicente Guerrero det mindste (370 km²).

De største byer i delstaten Durango

De 25 største byer. Du finder dem alle (42) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1DurangoDurango616.068
2Gómez PalacioGómez Palacio301.742
3LerdoLerdo96.243
4Santiago PapasquiaroSantiago Papasquiaro30.063
5El SaltoPueblo Nuevo26.678
6Guadalupe VictoriaGuadalupe Victoria18.696
7Vicente GuerreroVicente Guerrero17.967
8Nuevo IdealNuevo Ideal12.850
9CanatlánCanatlán11.943
10Tres Veces Heroica Cuencamé de CenicerosCuencamé11.585
11Villa UniónPoanas11.509
12BermejilloMapimí10.139
13Tlahualilo de ZaragozaTlahualilo9.101
14NazarenoLerdo8.378
15Ciudad JuárezLerdo7.643
16MapimíMapimí6.617
17Santa María del OroEl Oro6.342
18Nombre de DiosNombre de Dios5.953
19Peñón BlancoPeñón Blanco5.911
20TayoltitaSan Dimas5.817
21Santa Catarina de TepehuanesTepehuanes5.490
22Francisco I. MaderoPánuco de Coronado5.256
23RodeoRodeo5.079
24SúchilSúchil4.071
25Santa ClaraSanta Clara3.999

Indbyggertallet er skøn fra INEGI’s Encuesta Intercensal 2025 pr. 15. oktober 2025 for befolkningen i private husstande; de 39 kommuner har tilsammen delstatens 1.931.226 indbyggere. Delstatens samlede tal på kortet over Mexico, 1.943.290, medregner desuden de 12.064 personer, som INEGI skønner bor i kollektive boliger eller er uden bolig, og som kun opgøres for hele delstaten. Stederne er INEGI’s localidades med deres indbyggertal fra folketællingen i 2020: alle kommunernes hovedbyer og alle andre localidades med 5.000 indbyggere eller flere.

Kommuner i delstaten Durango

Alle 39 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Durango. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Canatlán32.8843.492
Canelas3.752893
Coneto de Comonfort3.5621.074
Tres Veces Heroica Cuencamé de Ceniceros37.9715.349
Durango762.1819.285
Santa María del Oro11.1513.530
General Simón Bolívar9.5792.189
Gómez Palacio402.487842
Guadalupe Victoria35.1081.317
Guanaceví9.9615.486
Villa Hidalgo3.3674.690
Indé4.5772.505
Lerdo165.0012.148
Mapimí27.2907.730
San Francisco del Mezquital47.7188.373
Nazas13.7962.387
Nombre de Dios19.6291.186
Nuevo Ideal28.2671.852
Villa Ocampo7.6933.644
Otáez3.9701.710
Francisco I. Madero11.9941.026
Peñón Blanco11.1431.684
Villa Unión25.0611.127
El Salto53.1586.968
Rodeo13.1201.433
San Bernardo2.1222.307
Tayoltita16.3545.460
San Juan de Guadalupe4.6462.410
San Juan del Río del Centauro del Norte11.4651.399
San Luis del Cordero1.845605
San Pedro del Gallo1.3601.797
Santa Clara6.468985
Santiago Papasquiaro49.1506.403
Súchil7.2091.468
Tamazula de Victoria23.6765.801
Santa Catarina de Tepehuanes10.1726.069
Tlahualilo de Zaragoza20.4094.742
Topia6.3021.628
Vicente Guerrero25.628370

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner og delstater: INEGI (Instituto Nacional de Estadística y Geografía), Marco Geoestadístico for Encuesta Intercensal 2025; arealerne er målt efter disse grænser.
  • Indbyggertal: INEGI, Encuesta Intercensal 2025, befolkningen i private husstande pr. kommune pr. 15. oktober 2025 (hovedresultater pr. localidad, åbne data); delstatens samlede befolkning: INEGI, Encuesta Intercensal 2025.
  • Steder og kommunernes hovedbyer: INEGI, Catálogo Único de Claves de Áreas Geoestadísticas Estatales, Municipales y Localidades (AGEEML), med indbyggertallet i hver localidad ifølge Censo de Población y Vivienda 2020.
  • Føderale hovedveje: INEGI, Red Nacional de Caminos 2025 (med SICT og Instituto Mexicano del Transporte).
  • Floder: INEGI, Red Hidrográfica Digital de México escala 1:250.000, udgave 1.0; søer og vandreservoirer: INEGI, Red Hidrográfica escala 1:50.000, udgave 2.0.