Interaktivt kort

Kort over Sydøstasien

Sydøstasiens elleve lande på et kort du kan zoome i, fra Myanmar og Vietnam til Indonesien og Filippinerne. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
11
Største land
Indonesien, 1.904.569 km²
Mindste land
Singapore, 719 km²
Land med flest indbyggere
Indonesien (283.587.097)
Højeste bjerg
Puncak Jaya, 4.884 m
Længste flod
Mekong, 4.350 km
Kort over Sydøstasien: alle lande med navn
Kort over Sydøstasien: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Sydøstasien

Sydøstasien i tal

Sydøstasien har 11 lande med omkring 705 millioner indbyggere på 4.494.517 km².

Målt på areal er Indonesien det største land med 1.904.569 km², omkring 42 % af det samlede areal; det mindste er Singapore med 719 km².

Flest indbyggere har Indonesien, omkring 284 millioner (40 % af hele befolkningen), og færrest Brunei, omkring 491.900. Tættest befolket er Singapore med omkring 8.457 indbyggere pr. km².

Et af de 11 lande har ingen kyst: Laos.

Sydøstasiens lande og deres hovedstæder

Alle 11 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Sydøstasien: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Bandar Seri Begawan491.9005.765
Phnom Penh17.230.333181.035
Manila118.277.063300.000
Jakarta283.587.0971.904.569
Vientiane7.953.556236.800
Kuala Lumpur34.905.275329.847
Naypyidaw57.931.718676.578
Singapore6.080.545719
Bangkok70.025.248513.120
Hanoi106.688.169331.210
Dili1.404.78514.874

Sydøstasiens elleve lande efter FN’s geografiske inddeling (M49), som i vores quizzer om Sydøstasien: Brunei, Cambodja, Filippinerne, Indonesien, Laos, Malaysia, Myanmar, Singapore, Thailand, Vietnam og Østtimor. Papua Ny Guinea, på den østlige halvdel af Ny Guinea, hører til Oceanien.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.