Interaktivt kort

Kort over Østasien

Østasiens seks lande på et kort du kan zoome i: Kina, Japan, Mongoliet, Nordkorea, Sydkorea og Taiwan. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
6
Største land
Kina, 9.596.960 km²
Mindste land
Taiwan, 35.980 km²
Land med flest indbyggere
Kina (1.407.181.209)
Højeste bjerg
Mount Everest, 8.849 m
Længste flod
Yangtze, 6.300 km
Kort over Østasien: alle lande med navn
Kort over Østasien: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Østasien

Østasien i tal

Østasien har 6 lande med omkring 1,64 milliarder indbyggere på 11.795.229 km².

Målt på areal er Kina det største land med 9.596.960 km², omkring 81 % af det samlede areal; det mindste er Taiwan med 35.980 km².

Flest indbyggere har Kina, omkring 1,41 milliarder (86 % af hele befolkningen), og færrest Mongoliet, omkring 3,28 millioner. Tættest befolket er Taiwan med omkring 656 indbyggere pr. km².

Et af de 6 lande har ingen kyst: Mongoliet.

Østasiens lande og deres hovedstæder

Alle 6 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Østasien: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Tokyo123.201.945377.915
Beijing1.407.181.2099.596.960
Ulan Bator3.281.6761.564.116
Pyongyang26.402.841120.538
Seoul51.486.34399.720
Taipei23.600.77635.980

Østasiens lande efter FN’s geografiske inddeling (M49): Japan, Kina, Mongoliet, Nordkorea og Sydkorea plus Taiwan, som vi regner som et selvstændigt land i alle vores quizzer. Hongkong og Macao, særlige administrative regioner i Kina, er grå.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.