Interaktivt kort

Kort over Latinamerika

Latinamerikas 20 lande på et kort du kan zoome i, fra Mexico, Cuba og Den Dominikanske Republik til Brasilien, Argentina og Chile. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
20
Største land
Brasilien, 8.515.770 km²
Mindste land
El Salvador, 21.041 km²
Land med flest indbyggere
Brasilien (221.359.387)
Højeste bjerg
Aconcagua, 6.961 m
Længste flod
Amazonfloden, 6.436 km
Kort over Latinamerika: alle lande med navn
Kort over Latinamerika: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Latinamerika

Latinamerika i tal

Latinamerika har 20 lande med omkring 657 millioner indbyggere på 20.004.122 km².

Målt på areal er Brasilien det største land med 8.515.770 km², omkring 43 % af det samlede areal; det mindste er El Salvador med 21.041 km².

Flest indbyggere har Brasilien, omkring 221 millioner (34 % af hele befolkningen), og færrest Uruguay, omkring 3,45 millioner. Tættest befolket er Haiti med omkring 429 indbyggere pr. km².

2 af de 20 lande har ingen kyst: Bolivia og Paraguay.

Latinamerikas lande og deres hovedstæder

Alle 20 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Latinamerika: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Buenos Aires45.418.0982.780.400
La Paz12.436.1031.098.581
Brasília221.359.3878.515.770
Santiago19.091.343756.102
Bogotá49.842.2981.138.910
San José5.304.93251.100
Havana10.059.519110.860
Santo Domingo10.899.29248.670
Quito18.479.841283.561
San Salvador6.334.72321.041
Guatemala City18.255.216108.889
Port-au-Prince11.898.81227.750
Tegucigalpa9.529.188112.090
Mexico City130.739.9271.964.375
Managua6.739.380130.370
Panama City4.536.00875.420
Asunción7.604.044406.752
Lima32.768.6141.285.216
Montevideo3.449.444176.215
Caracas31.755.435912.050

Der findes ingen officiel liste over Latinamerikas lande. Vi tæller de 20 lande i Amerika hvor hovedsproget er spansk, portugisisk eller fransk: Mexico, Mellemamerikas seks spansktalende lande, Cuba, Den Dominikanske Republik og Haiti samt Sydamerikas ti spansk- og portugisisktalende lande. Belize, Guyana, Surinam og de engelsktalende caribiske øer er nabolande; Puerto Rico, et territorium under USA, er gråt, og Fransk Guyana hører til Frankrig.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.