Interaktivt kort

Kort over Tyrkiet

Se alle provinser og byer i Tyrkiet på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på provinserne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en provins for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Tyrkiet til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Tyrkiet med byer, kortet over provinserne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Tyrkiet med byer

Kort over Tyrkiet med provinser

Stumt kort over Tyrkiet

Fakta i korte træk

Hovedstad
Ankara
Største by
Istanbul (15.382.791)
Indbyggere
86.092.168 (2025)
Areal
780.230 km²
Provinser i Tyrkiet
81
Provins med flest indbyggere
Istanbul (15.754.053)
Provins med størst areal
Konya, 40.838 km²
Kort over Tyrkiet med de største byer
Kort over Tyrkiet med de største byer

Om Tyrkiet

Tyrkiet har 86.092.168 indbyggere (2025) på et areal af 780.230 km² og er inddelt i 81 provinser. Hovedstaden er Ankara, og den største by er Istanbul (15.382.791 indbyggere). Tyrkiet grænser op til Armenien, Aserbajdsjan, Bulgarien, Georgien, Grækenland, Iran, Irak og Syrien.

Af provinserne har Istanbul flest indbyggere (15.754.053) og Bayburt færrest (82.836); Konya har det største areal (40.838 km²) og Yalova det mindste (818 km²).

De største byer i Tyrkiet

De 25 største byer. Du finder dem alle (239) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByProvinsIndbyggere
1IstanbulIstanbul15.382.791
2AnkaraAnkara5.293.367
3IzmirIzmir2.924.683
4BursaBursa2.118.759
5GaziantepGaziantep1.863.672
6AdanaAdana1.822.509
7AntalyaAntalya1.543.594
8KonyaKonya1.448.633
9KayseriKayseri1.188.391
10DiyarbakırDiyarbakır1.187.169
11ŞanlıurfaŞanlıurfa1.122.522
12MersinMersin1.091.761
13EskişehirEskişehir829.781
14SamsunSamsun751.702
15DenizliDenizli694.156
16İzmitKocaeli667.018
17KahramanmaraşKahramanmaraş661.521
18AdapazarıSakarya600.999
19MalatyaMalatya584.453
20VanVan530.574
21BatmanBatman491.925
22ErzurumErzurum442.898
23AntakyaHatay441.460
24ManisaManisa438.937
25GebzeKocaeli414.960

Indbyggertal: resultater fra TÜİK’s adressebaserede befolkningsregister (ADNKS) for den 31. december 2025. Tallet for et sted er tallet for dets provins- eller distriktscentrum (il/ilçe merkezi), sådan som TÜİK opgør det. I de 30 storbyprovinser regnes hvert distrikt som urbant, og TÜİK oplyser intet tal for selve byen: en by som Istanbul, Ankara eller Izmir er summen af dens centrale distrikter (Istanbul: alle distrikter undtagen Çatalca, Silivri og Şile), og de større distrikter uden for vises særskilt. Hvert sted er placeret midt i sit distrikt (en by midt i sine centrale distrikter) og ikke ved selve stedet. Provinsernes arealer er beregnet ud fra grænserne i en arealtro projektion; TÜİK offentliggør ingen tabel over provinsernes arealer.

Provinser i Tyrkiet

Alle 81 provinser. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Provinser i Tyrkiet. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Adana2.283.60913.827
Adıyaman617.8217.337
Afyonkarahisar751.80814.015
Ağrı491.48911.098
Aksaray441.1367.659
Amasya342.2425.628
Ankara5.910.32025.632
Antalya2.777.67720.185
Ardahan90.3924.936
Artvin167.5317.394
Aydın1.172.1078.076
Balıkesir1.284.51714.608
Bartın206.6632.330
Batman662.6264.477
Bayburt82.8363.746
Bilecik228.9954.179
Bingöl282.2998.004
Bitlis360.4238.294
Bolu327.1738.313
Burdur277.2267.175
Bursa3.263.01110.812
Çanakkale573.9769.891
Çankırı200.5497.543
Çorum519.59012.428
Denizli1.060.97512.133
Diyarbakır1.852.35615.020
Düzce415.6222.504
Edirne422.4386.135
Elazığ605.6789.384
Erzincan239.62511.815
Erzurum736.87725.006
Eskişehir927.95613.959
Gaziantep2.222.4156.804
Giresun455.0746.982
Gümüşhane138.8076.668
Hakkari279.6817.103
Antakya1.577.5315.515
Iğdır205.0713.664
Isparta445.3038.946
Istanbul15.754.0535.468
Izmir4.504.18511.887
Kahramanmaraş1.146.27814.520
Karabük249.6144.142
Karaman262.3558.678
Kars268.99110.194
Kastamonu379.93413.065
Kayseri1.458.99116.970
Kilis157.3631.411
Kırıkkale282.8304.791
Kırklareli379.5956.467
Kırşehir242.7776.584
İzmit2.161.1713.401
Konya2.343.40940.838
Kütahya570.47811.634
Malatya755.85412.259
Manisa1.477.75613.339
Mardin903.5768.782
Mersin1.956.42815.985
Muğla1.099.54712.671
Muş389.1278.798
Nevşehir320.1505.485
Niğde374.4927.234
Ordu768.0875.932
Osmaniye564.1233.320
Rize346.9473.842
Adapazarı1.123.6934.832
Samsun1.392.4039.753
Şanlıurfa2.265.80019.246
Siirt332.3695.717
Sinop225.8485.715
Sivas631.40128.164
Şırnak573.6667.082
Tekirdağ1.208.4416.193
Tokat614.14110.042
Trabzon823.3234.643
Tunceli85.0837.582
Uşak374.4055.555
Van1.112.01320.922
Yalova311.635818
Yozgat413.20813.690
Zonguldak585.2033.355

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Indbyggertal: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), resultater fra Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS), 2025, pr. provins og distrikt (veriportali.tuik.gov.tr).
  • Provinser og distrikter: grænser fra Harita Genel Müdürlüğü (HGM), offentliggjort af FN’s OCHA på Humanitarian Data Exchange (cod-ab-tur, CC BY-IGO).