Interaktivt kort

Kort over Nouvelle-Aquitaine

Se alle departementer og byer i Nouvelle-Aquitaine på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på departementerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et departement for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Nouvelle-Aquitaine til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Nouvelle-Aquitaine med byer, kortet over departementerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Nouvelle-Aquitaine med byer

Kort over Nouvelle-Aquitaine med departementer

Stumt kort over Nouvelle-Aquitaine

Fakta i korte træk

Hovedstad
Bordeaux
Største by
Bordeaux (267.991)
Indbyggere
6.150.451 (2023)
Areal
84.036 km²
Departementer i Nouvelle-Aquitaine
12
Departement med flest indbyggere
Gironde (1.690.493)
Departement med størst areal
Gironde, 9.975 km²
Kort over Nouvelle-Aquitaine med de største byer
Kort over Nouvelle-Aquitaine med de største byer

Om Nouvelle-Aquitaine

Nouvelle-Aquitaine har 6.150.451 indbyggere (2023) på et areal af 84.036 km² og er inddelt i 12 departementer. Hovedstaden er også den største by: Bordeaux (267.991 indbyggere). Nouvelle-Aquitaine grænser op til Auvergne-Rhône-Alpes, Centre-Val de Loire, Occitanie, Pays de la Loire og Spanien.

Af departementerne har Gironde flest indbyggere (1.690.493) og Creuse færrest (115.527); Gironde har det største areal (9.975 km²) og Lot-et-Garonne det mindste (5.361 km²).

De største byer i Nouvelle-Aquitaine

De 25 største byer. Du finder dem alle (351) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByDepartementIndbyggere
1BordeauxGironde267.991
2LimogesHaute-Vienne129.937
3PoitiersVienne89.916
4PauPyrénées-Atlantiques80.441
5La RochelleCharente-Maritime79.851
6MérignacGironde78.090
7PessacGironde67.339
8NiortDeux-Sèvres59.854
9BayonnePyrénées-Atlantiques54.306
10Brive-la-GaillardeCorrèze47.095
11TalenceGironde46.338
12AngletPyrénées-Atlantiques43.271
13Villenave-d’OrnonGironde42.545
14AngoulêmeCharente41.908
15Saint-Médard-en-JallesGironde32.910
16AgenLot-et-Garonne32.801
17BèglesGironde31.831
18Mont-de-MarsanLandes31.592
19ChâtelleraultVienne31.003
20PérigueuxDordogne29.055
21La Teste-de-BuchGironde27.566
22BergeracDordogne27.110
23GradignanGironde26.952
24CenonGironde26.834
25BiarritzPyrénées-Atlantiques26.206

Indbyggertallet er INSEE’s populations légales 2023 (population municipale, gældende fra den 1. januar 2026); de 12 departementer har tilsammen regionens 6.150.451 indbyggere, som på kortet over Frankrig. Stederne er kommuner (communes), placeret ved deres rådhus: alle præfekturer og underpræfekturer og alle andre kommuner med 3.000 indbyggere eller flere.

Departementer i Nouvelle-Aquitaine

Alle 12 departementer. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Departementer i Nouvelle-Aquitaine. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Angoulême352.6835.956
La Rochelle672.2796.864
Tulle240.8265.857
Guéret115.5275.565
Niort375.2295.999
Périgueux417.6149.060
Bordeaux1.690.4939.975
Limoges373.1675.520
Mont-de-Marsan433.5709.243
Agen333.6025.361
Pau706.5647.645
Poitiers438.8976.991

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Departementer, regioner, præfekturer, underpræfekturer og kommuner: IGN, ADMIN EXPRESS COG CARTO 4.0, udgaven fra den 1. januar 2026 (data.geopf.fr); departementernes arealer er kommunernes matrikelarealer.
  • Indbyggertal: INSEE, populations légales 2023 (gældende fra den 1. januar 2026), population municipale pr. region, departement og kommune (insee.fr/fr/statistiques/8680726).
  • Motorveje og hovedveje: IGN, ROUTE 500 3.0, udgaven fra november 2021.
  • Floder, søer og laguner: Sandre, BD TOPAGE 2025 (vandløb og stillestående vand, udgaven fra august 2025).