Interaktivt kort

Kort over Kroatien

Se alle amter og byer i Kroatien på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på amterne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et amt for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Kroatien til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Kroatien med byer, kortet over amterne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Kroatien med byer

Kort over Kroatien med amter

Stumt kort over Kroatien

Fakta i korte træk

Hovedstad
Zagreb
Største by
Zagreb (663.592)
Indbyggere
3.871.833 (2021)
Areal
56.559 km²
Amter i Kroatien
21
Amt med flest indbyggere
Zagreb (by) (767.131)
Amt med størst areal
Lika-Senj, 5.355 km²
Kort over Kroatien med de største byer
Kort over Kroatien med de største byer

Om Kroatien

Kroatien har 3.871.833 indbyggere (2021) på et areal af 56.559 km² og er inddelt i 20 amter og hovedstaden Zagreb. Hovedstaden er også den største by: Zagreb (663.592 indbyggere). Kroatien grænser op til Slovenien, Ungarn, Serbien, Bosnien-Hercegovina og Montenegro.

Af amterne og hovedstaden har Zagreb (by) flest indbyggere (767.131) og Lika-Senj færrest (42.748); Lika-Senj har det største areal (5.355 km²) og Zagreb (by) det mindste (641 km²).

De største byer i Kroatien

De 25 største byer. Du finder dem alle (128) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByAmtIndbyggere
1ZagrebZagreb (by)663.592
2SplitSplit-Dalmatien149.830
3RijekaPrimorje-Gorski kotar107.964
4OsijekOsijek-Baranja75.535
5ZadarZadar67.309
6SesveteZagreb (by)55.313
7PulaIstrien52.220
8Slavonski BrodSlavonski Brod-Posavina45.005
9KarlovacKarlovac41.869
10VaraždinVaraždin36.187
11ŠibenikŠibenik-Knin31.115
12Velika GoricaZagreb (amt)30.036
13VinkovciVukovar-Srijem28.111
14SisakSisak-Moslavina27.859
15DubrovnikDubrovnik-Neretva26.922
16BjelovarBjelovar-Bilogora24.392
17KoprivnicaKoprivnica-Križevci22.262
18VukovarVukovar-Srijem22.255
19SolinSplit-Dalmatien20.996
20ZaprešićZagreb (amt)18.768
21SamoborZagreb (amt)16.911
22ĐakovoOsijek-Baranja16.875
23PožegaPožega-Slavonien16.867
24ČakovecMeđimurje15.078
25MetkovićDubrovnik-Neretva13.971

Indbyggertal: folketællingen i 2021 (Popis stanovništva, kućanstava i stanova; DZS, tælledag den 31. august 2021). Tallet for et sted gælder stedet (naselje: selve stedet uden landsbyerne i dets by eller kommune); Sesvete, en del af byen Zagreb, tælles derfor særskilt. Zagreb amt omslutter byen Zagreb og har sæde i Zagreb.

Amter i Kroatien

Alle enhederne på kortet (21): 20 amter og hovedstaden Zagreb. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Amter i Kroatien. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Bjelovar101.8792.639
Dubrovnik115.5641.783
Pazin195.2372.812
Karlovac112.1953.625
Koprivnica101.2211.748
Krapina120.7021.230
Gospić42.7485.355
Čakovec105.250729
Osijek258.0264.146
Požega64.0841.823
Rijeka265.4193.588
Šibenik96.3812.969
Sisak139.6034.468
Slavonski Brod130.2672.028
Split423.4074.539
Varaždin159.4871.260
Virovitica70.3682.023
Vukovar143.1132.448
Zadar159.7663.643
Zagreb299.9853.062
Zagreb767.131641

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Amterne og byen Zagreb: Državna geodetska uprava (DGU), Registar prostornih jedinica, INSPIRE Administrative Units (åbne data, geoportal.dgu.hr), med deres arealer.
  • Indbyggertal: Državni zavod za statistiku (DZS), Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2021, befolkningen pr. sted (podaci.dzs.hr).
  • Stedernes beliggenhed: omridsene af stederne i folketællingen i Državna geodetska upravas Registar prostornih jedinica.
  • Motorveje: Hrvatske autoceste (HAC), det net af motorveje som selskabet driver (INSPIRE-tjeneste for vejnettet, geoportal.hac.hr).