Interaktivt kort

Kort over Island

Se alle regioner og byer på Island på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på regionerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en region for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Island til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Island med byer, kortet over regionerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Island med byer

Kort over Island med regioner

Stumt kort over Island

Fakta i korte træk

Hovedstad
Reykjavík
Største by
Reykjavík (138.753)
Indbyggere
394.324 (2026)
Areal
102.659 km²
Regioner på Island
8
Region med flest indbyggere
Höfuðborgarsvæðið (251.912)
Region med størst areal
Suðurland, 30.980 km²
Kort over Island med de største byer
Kort over Island med de største byer

Om Island

Island har 394.324 indbyggere (2026) på et areal af 102.659 km² og er inddelt i 8 regioner. Hovedstaden er også den største by: Reykjavík (138.753 indbyggere).

Af regionerne har Höfuðborgarsvæðið flest indbyggere (251.912) og Vestfirðir færrest (7.341); Suðurland har det største areal (30.980 km²) og Suðurnes det mindste (815 km²).

De største byer på Island

De 25 største byer. Du finder dem alle (73) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByRegionIndbyggere
1ReykjavíkHöfuðborgarsvæðið138.753
2KópavogurHöfuðborgarsvæðið40.228
3HafnarfjörðurHöfuðborgarsvæðið32.398
4Keflavík and NjarðvíkSuðurnes22.572
5AkureyriNorðurland eystra20.067
6GarðabærHöfuðborgarsvæðið17.755
7MosfellsbærHöfuðborgarsvæðið13.417
8SelfossSuðurland11.000
9AkranesVesturland8.429
10SeltjarnarnesHöfuðborgarsvæðið4.609
11VestmannaeyjarSuðurland4.518
12HveragerðiSuðurland3.342
13ÁlftanesHöfuðborgarsvæðið2.916
14ÍsafjörðurVestfirðir2.807
15EgilsstaðirAusturland2.719
16SauðárkrókurNorðurland vestra2.672
17HúsavíkNorðurland eystra2.403
18ÞorlákshöfnSuðurland2.316
19BorgarnesVesturland2.250
20SandgerðiSuðurnes2.188
21GarðurSuðurnes2.006
22VogarSuðurnes1.818
23Höfn í HornafirðiSuðurland1.813
24NeskaupstaðurAusturland1.478
25ReyðarfjörðurAusturland1.470

Indbyggertal: tal fra Statistics Iceland (Hagstofa Íslands) for den 1. januar 2026. Stederne er byområderne (byggðakjarnar), altså de bebyggede steder; stederne i hovedstadsområdet (Reykjavík, Kópavogur, Hafnarfjörður og de øvrige) tælles hver for sig, så et sted er ikke hele den kommune, der omgiver det.

Regioner på Island

Alle 8 regioner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Regioner på Island. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Region11.21115.702
Region251.9121.045
Region32.29622.686
Region7.35313.106
Region36.57030.980
Region29.644815
Region7.3418.825
Region17.9979.500

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Regioner: Natural Science Institute of Iceland (tidligere National Land Survey of Iceland), kommunegrænser IS 50V (september 2026), lagt sammen til Statistics Icelands otte regioner; regionernes arealer fra opmålingens regionsniveau (gis.lmi.is).
  • Indbyggertal i regionerne: Statistics Iceland (Hagstofa Íslands), befolkningen pr. region den 1. januar 2026, tabel MAN03250, afstemt med tabel MAN02005 (befolkningen pr. kommune).
  • Steder: Statistics Iceland, befolkningen pr. byområde den 1. januar 2026, tabel MAN030101; placeret efter stednavnene i IS 50V (bebyggede områder) og Statistics Icelands byområdearealer.
  • Veje: Ringvejen (vej 1) og de øvrige hovedveje (stofnvegir) med numre og klasser fra Islands vej- og kystdirektorat (Vegagerðin), fra vejdataene i IS 50V.
  • Floder og søer: National Land Survey of Iceland, EuroRegionalMap 2023 (1:250.000).