Interaktivt kort

Kort over Irland

Se alle grevskaber og byer i Irland på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på grevskaberne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et grevskab for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Irland til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Irland med byer, kortet over grevskaberne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Irland med byer

Kort over Irland med grevskaber

Stumt kort over Irland

Fakta i korte træk

Hovedstad
Dublin
Største by
Dublin (1.263.219)
Indbyggere
5.149.139 (2022)
Areal
70.274 km²
Grevskaber i Irland
26
Grevskab med flest indbyggere
Dublin (1.458.154)
Grevskab med størst areal
Cork, 7.503 km²
Kort over Irland med de største byer
Kort over Irland med de største byer

Om Irland

Irland har 5.149.139 indbyggere (2022) på et areal af 70.274 km² og er inddelt i 26 grevskaber. Hovedstaden er også den største by: Dublin (1.263.219 indbyggere). Irland grænser kun op til Nordirland.

Af grevskaberne har Dublin flest indbyggere (1.458.154) og Leitrim færrest (35.199); Cork har det største areal (7.503 km²) og Louth det mindste (826 km²).

De største byer i Irland

De 25 største byer. Du finder dem alle (218) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByGrevskabIndbyggere
1DublinDublin1.263.219
2CorkCork222.526
3LimerickLimerick102.287
4GalwayGalway85.910
5WaterfordWaterford60.079
6DroghedaLouth44.135
7DundalkLouth43.112
8SwordsDublin40.776
9NavanMeath33.886
10BrayWicklow33.512
11EnnisClare27.923
12CarlowCarlow27.351
13KilkennyKilkenny27.184
14NaasKildare26.180
15TraleeKerry26.079
16NewbridgeKildare24.366
17BalbrigganDublin24.322
18PortlaoiseLaois23.494
19AthloneWestmeath22.869
20MullingarWestmeath22.667
21LetterkennyDonegal22.549
22Greystones-DelganyWicklow22.009
23WexfordWexford21.524
24SligoSligo20.608
25CelbridgeKildare20.601

Indbyggertallet kommer fra Census of Population 2022 (CSO): grevskaberne er de 26 traditionelle grevskaber, og stederne er CSO’s urban areas, så en by som Dublin regnes med forstæderne.

Grevskaber i Irland

Alle 26 grevskaber. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Grevskaber i Irland. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Grevskab61.968896
Grevskab81.7041.931
Grevskab127.9383.449
Grevskab584.1567.503
Grevskab167.0844.861
Grevskab1.458.154926
Grevskab277.7376.151
Grevskab156.4584.813
Grevskab247.7741.694
Grevskab104.1602.071
Grevskab91.8771.719
Grevskab35.1991.588
Grevskab209.5362.755
Grevskab46.7511.091
Grevskab139.703826
Grevskab137.9705.588
Grevskab220.8262.342
Grevskab65.2881.294
Grevskab83.1502.000
Grevskab70.2592.547
Grevskab70.1981.836
Grevskab167.8954.303
Grevskab127.3631.857
Grevskab96.2211.838
Grevskab163.9192.370
Grevskab155.8512.025

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Grevskaber: Tailte Éireann (tidligere Ordnance Survey Ireland), Counties – National Statutory Boundaries – 2019 – Generalised 20m (de 26 grevskaber og deres arealer).
  • Indbyggertal pr. grevskab: Central Statistics Office, Census of Population 2022, tabel F1001, Population at Each Census (data.cso.ie).
  • Steder: Central Statistics Office, Census of Population 2022, tabel F1015, Population of towns (CSO’s urban areas fra 2022), placeret efter Urban Areas – National Statistical Boundaries 2022 fra CSO og Tailte Éireann.
  • Hovedveje: Transport Infrastructure Ireland, TII National Roads (National Primary og National Secondary Routes, 2018).