Interaktivt kort

Kort over Brandenburg

Se alle distrikter og byer i Brandenburg på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på distrikterne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et distrikt for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Brandenburg til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Brandenburg med byer, kortet over distrikterne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Brandenburg med byer

Kort over Brandenburg med distrikter

Stumt kort over Brandenburg

Fakta i korte træk

Hovedstad
Potsdam
Største by
Potsdam (185.137)
Indbyggere
2.551.889 (2025)
Areal
29.654 km²
Distrikter i Brandenburg
18
Distrikt med flest indbyggere
Potsdam-Mittelmark (221.347)
Distrikt med størst areal
Uckermark, 3.077 km²
Kort over Brandenburg med de største byer
Kort over Brandenburg med de største byer

Om Brandenburg

Brandenburg har 2.551.889 indbyggere (2025) på et areal af 29.654 km² og er inddelt i 18 distrikter. Hovedstaden er også den største by: Potsdam (185.137 indbyggere). Brandenburg grænser op til Niedersachsen, Berlin, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt og Polen.

Af distrikterne har Potsdam-Mittelmark flest indbyggere (221.347) og Frankfurt (Oder) færrest (56.586); Uckermark har det største areal (3.077 km²) og Frankfurt (Oder) det mindste (148 km²).

De største byer i Brandenburg

De 25 største byer. Du finder dem alle (161) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByDistriktIndbyggere
1PotsdamPotsdam185.137
2Cottbus/ChóśebuzCottbus95.140
3Brandenburg an der HavelBrandenburg an der Havel73.945
4Frankfurt (Oder)Frankfurt (Oder)56.586
5OranienburgOberhavel49.824
6FalkenseeHavelland46.213
7Bernau bei BerlinBarnim44.706
8EberswaldeBarnim41.867
9Königs WusterhausenDahme-Spreewald39.590
10Schwedt/OderUckermark33.633
11Fürstenwalde/SpreeOder-Spree31.981
12NeuruppinOstprignitz-Ruppin31.887
13LudwigsfeldeTeltow-Fläming29.635
14Blankenfelde-MahlowTeltow-Fläming29.280
15StrausbergMärkisch-Oderland27.765
16TeltowPotsdam-Mittelmark27.698
17Werder (Havel)Potsdam-Mittelmark27.064
18Hohen NeuendorfOberhavel26.819
19HennigsdorfOberhavel26.602
20EisenhüttenstadtOder-Spree24.791
21RathenowHavelland24.761
22WandlitzBarnim24.633
23Senftenberg/Zły KomorowOberspreewald-Lausitz23.147
24ZossenTeltow-Fläming21.558
25PanketalBarnim21.343

Indbyggertallet er befolkningen ifølge Statistisches Bundesamt (Destatis) den 31. december 2025, fremskrevet fra Zensus 2022, efter inddelingen samme dag; et distrikts indbyggertal og areal er summerne af dets kommuner, og distrikterne har tilsammen delstatens 2.551.889 indbyggere. Stederne er hele kommuner, så tallet for en by slutter ved kommunegrænsen.

Distrikter i Brandenburg

Alle 18 distrikter. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Distrikter i Brandenburg. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Landkreis194.8851.480
Kredsfri by (kreisfreie Stadt)73.945230
Kredsfri by (kreisfreie Stadt)95.140166
Landkreis179.4802.274
Landkreis97.0171.899
Kredsfri by (kreisfreie Stadt)56.586148
Landkreis170.7921.727
Landkreis197.1922.159
Landkreis217.8581.808
Landkreis106.7441.223
Landkreis179.1422.257
Landkreis98.7042.526
Kredsfri by (kreisfreie Stadt)185.137188
Landkreis221.3472.592
Landkreis74.9422.139
Landkreis108.5741.657
Landkreis177.9822.104
Landkreis116.4223.077

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Distrikter, delstater og rigsgrænse: Bundesamt für Kartographie und Geodäsie (BKG), Verwaltungsgebiete 1:250.000 (VG250), grænser pr. 1. januar 2026, daten.gdz.bkg.bund.de (dl-de/by-2-0).
  • Indbyggertal, arealer og stedernes beliggenhed: Statistisches Bundesamt (Destatis) for de statistiske myndigheder på forbunds- og delstatsniveau, Gemeindeverzeichnis (GV-ISys), alle kommuner pr. 31. december 2025, befolkning fremskrevet fra Zensus 2022.
  • Motorveje, floder og søer: BKG, Digitales Landschaftsmodell 1:1.000.000 (DLM1000), daten.gdz.bkg.bund.de (dl-de/by-2-0).